NRD Начало
Петък, 18 Април 2025
Начало Тонът на времето Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове
3379
Тонът на времето

Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове

Измина повече от век от потъването на легендарния кораб в Атлантическия океан на 15 април 1912 г. Цифровите сканирания разкриват нов изглед към котелното помещение, близо до мястото, където лайнерът се е разцепил на две. Междувременно пробойни в корпуса със сравнително малък размер – колкото лист хартия А4, вероятно са допринесли за бързата гибел на кораба само два часа и 40 минути след сблъсъка с айсберга.

| 09 Април 2025, 14:00 ч.
Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове
Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове
Снимка © Atlantic / Magellan via AP

„Титаник“ е бил разкъсан на две, докато е потъвал след сблъсъка с айсберг през 1912 г. Това и други подробни разкрития за финалните му мигове се появяват благодарение на ново триизмерно (3D) сканиране на потопения корпус на кораба, съобщават Би Би Си и "Мейл онлайн".

Симфониета-Враца привлича и задържа млади музиканти от няколко континента, каза диригентът композ

В Плевен обявиха носителите на награди от тринадесетото издание на Националния конкурс за българс

Пол Маккартни призова британското правителство да не прави промени в законите за авторското право

Кейти Пери е пяла What a Wonderful World („Колко е прекрасен светът“) на Луис Армстро

Вярваме, че разградчани няма да останат разочаровани, ако дойдат на нашия концерт, и им обещаваме

Измина повече от век от потъването на легендарния кораб в Атлантическия океан на 15 април 1912 г. Днес обаче, иновативни дигитални изображения предлагат невиждан досега поглед върху трагедията. Експерти от компанията за дълбоководно картографиране „Магелан“ са заснели потъналия луксозен лайнер от нови ъгли на около 3800 метра под повърхността на океана.

Цифровите сканирания разкриват нов изглед към котелното помещение, близо до мястото, където лайнерът се е разцепил на две. Някои от котлите са вдлъбнати, което предполага, че все още са работили, когато са били потопени в ледената вода.

Междувременно пробойни в корпуса със сравнително малък размер – колкото лист хартия А4, вероятно са допринесли за бързата гибел на кораба само два часа и 40 минути след сблъсъка с айсберга.

„Титаник“ все още има какво да разкаже“, казва анализаторът Паркс Стивънсън пред Би Би Си. „Наличието на цялостен поглед върху територията на корабокрушението е от ключово значение за разбирането на това, което се е случило“, пояснява експертът.

Разкритията потвърждават разказите на очевидци от фаталната нощ, че екип от самоотвержени механици е останал на поста си до последно, за да поддържа осветлението на кораба.

Наградиха най-добрите във фотоконкурса „Разград – уловени мигове“.

Подт

В къщата музей „Димитър Пешев“ Кюстендил бе открита изложба „За болката“,

Дали действието се развива в погребално бюро, на семейна вечеря в дисфункционално семейство или в

Филмът "Анора" триумфира на церемонията за връчването на наградите "Независим дух", като взе трит

Работилница за комикси организира Художествената галерия в Казанлък по повод Международния ден на

Екипът, ръководен от родения в Камбрия механик Джоузеф Бел, е работил, за да подава въглища в пещите и да поддържа светлините. Всички загиват в катастрофата, но техните героични действия спомагат за спасяването на много животи, осигурявайки на екипажа видимост и допълнително време за безопасно спускане на спасителните лодки, казва Стивънсън пред Би Би Си.

Сканиранията са в основата на нов документален филм на „Нешънъл Джиографик“ и „Атлантик Продъкшънс“, с работно заглавие „Титаник: Дигиталното възкресение“. Филмът използва първата партида цифрови сканирания от „Магелан“, публикувани преди две години, които разкриха 3D структурата на потъналия кораб.

„Магелан“ изпрати подводни апарати, за да проучат всички части на корабокрушението, което се намира на около 4000 метра под повърхността на водата. Освен снимките, нова компютърна симулация реконструира „Титаник“ и щетите, причинени в онази трагична нощ преди близо 113 години.

Според ръководителя на изследването Джом-Ки Пек от Университетски колеж в Лондон, „Титаник“ се е ударил само леко в айсберга. Но на него са останали пробойни с размерите на лист хартия А4, разположени в шест отсека по протежение на тесен участък от корпуса. Според Саймън Бенсън от Университета в Нюкасъл, тези малки отвори са разположени по цялата дължина на кораба.

„Така че водата от пробойните навлиза бавно, но сигурно във всички тези дупки и накрая отделенията са наводнени догоре и „Титаник“ потъва.

Корабът „Титаник“, собственост на британската компания „Уайт Стар Лайн“, потъва трагично в ранните часове на 15 април 1912 г. след сблъсък с айсберг в Атлантическия океан, като загиват около 1517 от общо 2224 души на борда.

Останките сега лежат на морското дъно на около 350 морски мили (560 км) от бреговете на Нюфаундленд, Канада. Останките от кораба обаче се разрушават толкова бързо под водата, че корпусът може да изчезне напълно през следващите четири десетилетия.

„Титаник“ се разчупва наполовина точно преди да потъне окончателно и сега двете части на кораба – носът и кърмата, се намират на разстояние около 800 метра една от друга. Кърмата на „Титаник“ (задната част на кораба) представлява усукана купчина от метал, след като се е ударила в океанското дъно, все още въртяща се в посока, обратна на часовниковата стрелка. V-образната носова част е по-разпознаваема – парапетите все още се виждат, макар че голяма част от нея е заровена в кал вследствие на силата на удара. И двете половини са заобиколени от поле от отломки, състоящо се от метални части, мебели, неотворени бутилки шампанско и дори обувки на пътниците.

Останките са открити едва на 1 септември 1985 г. и предизвикват световна сензация в медиите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“. През 2013 година Ивайло Христов прави свой сценичен вариант на мита, който взима режисьорът ...
Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Мустафа Чаушев ще изнесе безплатен концерт заедно с дъщеря си Ажда Чаушева на 23 април в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщиха от пресцентъра на общинскат ...
Рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови ще се състои в Габрово
Разградска филхармония "Димитър Ненов" ще представи рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови на 22 април в Габрово, съобщават организаторите.  Близнаците са млади български пианис ...
Албум на „Нирвана“, подписан от всички членове на музикалната група, беше продаден за 18 600 британски лири
Изключително рядка обложка на албума Nevermind на музикалната група „Нирвана“, подписана от всички членове на групата, беше продадена за 18 600 британски лири, съобщи Б ...
Давидо - любимият афробийтс изпълнител на крал Чарлз Трети, издава нов албум
Американско-нигерийският певец Давидо - афробийтс звездата с милиони почитатели по света, сред които е и крал Чарлз Трети, издава нов албум, предаде АФП. С тавата си 5IVE изпълнит ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Белгийското дуо Ultra Sunn ще има своя първи концерт у нас – на 5 декември в София, съобщават организаторите. Домакин е клуб Singles. „Сам Хюдж (вокал) и Гаел Суфле (кл ...
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум, който е продължение на микстейпа Kush + Orange Juice от 2010 г., предаде Асошиейтед прес.  Kush + Orange Juice 2 ще излезе на музика ...
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита на втория етаж на Радио Шумен. С нея авторът отбеляза своята 75-годишнина. Пред публиката акварелните ...
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Адвокатите на американския рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс поискаха от федерален съдия в Ню Йорк да отложи с два месеца делото му за трафик на хора с цел сексуална ек ...
Тикер в 06:00 ч.
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец пре ...
Начало Тонът на времето
3379
Тонът на времето

Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове

Измина повече от век от потъването на легендарния кораб в Атлантическия океан на 15 април 1912 г. Цифровите сканирания разкриват нов изглед към котелното помещение, близо до мястото, където лайнерът се е разцепил на две. Междувременно пробойни в корпуса със сравнително малък размер – колкото лист хартия А4, вероятно са допринесли за бързата гибел на кораба само два часа и 40 минути след сблъсъка с айсберга.

| 09 Април 2025, 14:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове
Ново 3D сканиране на „Титаник“ разкрива с безпрецедентна яснота последните му часове
Снимка © Atlantic / Magellan via AP

„Титаник“ е бил разкъсан на две, докато е потъвал след сблъсъка с айсберг през 1912 г. Това и други подробни разкрития за финалните му мигове се появяват благодарение на ново триизмерно (3D) сканиране на потопения корпус на кораба, съобщават Би Би Си и "Мейл онлайн".

Измина повече от век от потъването на легендарния кораб в Атлантическия океан на 15 април 1912 г. Днес обаче, иновативни дигитални изображения предлагат невиждан досега поглед върху трагедията. Експерти от компанията за дълбоководно картографиране „Магелан“ са заснели потъналия луксозен лайнер от нови ъгли на около 3800 метра под повърхността на океана.

Цифровите сканирания разкриват нов изглед към котелното помещение, близо до мястото, където лайнерът се е разцепил на две. Някои от котлите са вдлъбнати, което предполага, че все още са работили, когато са били потопени в ледената вода.

Междувременно пробойни в корпуса със сравнително малък размер – колкото лист хартия А4, вероятно са допринесли за бързата гибел на кораба само два часа и 40 минути след сблъсъка с айсберга.

„Титаник“ все още има какво да разкаже“, казва анализаторът Паркс Стивънсън пред Би Би Си. „Наличието на цялостен поглед върху територията на корабокрушението е от ключово значение за разбирането на това, което се е случило“, пояснява експертът.

Разкритията потвърждават разказите на очевидци от фаталната нощ, че екип от самоотвержени механици е останал на поста си до последно, за да поддържа осветлението на кораба.

Екипът, ръководен от родения в Камбрия механик Джоузеф Бел, е работил, за да подава въглища в пещите и да поддържа светлините. Всички загиват в катастрофата, но техните героични действия спомагат за спасяването на много животи, осигурявайки на екипажа видимост и допълнително време за безопасно спускане на спасителните лодки, казва Стивънсън пред Би Би Си.

Сканиранията са в основата на нов документален филм на „Нешънъл Джиографик“ и „Атлантик Продъкшънс“, с работно заглавие „Титаник: Дигиталното възкресение“. Филмът използва първата партида цифрови сканирания от „Магелан“, публикувани преди две години, които разкриха 3D структурата на потъналия кораб.

„Магелан“ изпрати подводни апарати, за да проучат всички части на корабокрушението, което се намира на около 4000 метра под повърхността на водата. Освен снимките, нова компютърна симулация реконструира „Титаник“ и щетите, причинени в онази трагична нощ преди близо 113 години.

Според ръководителя на изследването Джом-Ки Пек от Университетски колеж в Лондон, „Титаник“ се е ударил само леко в айсберга. Но на него са останали пробойни с размерите на лист хартия А4, разположени в шест отсека по протежение на тесен участък от корпуса. Според Саймън Бенсън от Университета в Нюкасъл, тези малки отвори са разположени по цялата дължина на кораба.

„Така че водата от пробойните навлиза бавно, но сигурно във всички тези дупки и накрая отделенията са наводнени догоре и „Титаник“ потъва.

Корабът „Титаник“, собственост на британската компания „Уайт Стар Лайн“, потъва трагично в ранните часове на 15 април 1912 г. след сблъсък с айсберг в Атлантическия океан, като загиват около 1517 от общо 2224 души на борда.

Останките сега лежат на морското дъно на около 350 морски мили (560 км) от бреговете на Нюфаундленд, Канада. Останките от кораба обаче се разрушават толкова бързо под водата, че корпусът може да изчезне напълно през следващите четири десетилетия.

„Титаник“ се разчупва наполовина точно преди да потъне окончателно и сега двете части на кораба – носът и кърмата, се намират на разстояние около 800 метра една от друга. Кърмата на „Титаник“ (задната част на кораба) представлява усукана купчина от метал, след като се е ударила в океанското дъно, все още въртяща се в посока, обратна на часовниковата стрелка. V-образната носова част е по-разпознаваема – парапетите все още се виждат, макар че голяма част от нея е заровена в кал вследствие на силата на удара. И двете половини са заобиколени от поле от отломки, състоящо се от метални части, мебели, неотворени бутилки шампанско и дори обувки на пътниците.

Останките са открити едва на 1 септември 1985 г. и предизвикват световна сензация в медиите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“
Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови ще се състои в Габрово
Албум на „Нирвана“, подписан от всички членове на музикалната група, беше продаден за 18 600 британски лири
Давидо - любимият афробийтс изпълнител на крал Чарлз Трети, издава нов албум
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Под прожектора
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Под прожектора
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.